Witamy na stronie Zakładu Optycznego PLUTA
42 686 01 99    602 308 985    optyk19@op.pl

Badanie ostrości wzroku

Badanie wzroku za pomocą tablic Snellena do dali i bliży

Badanie ostrości wzroku na tablicach Snellena jest podstawowym badaniem mającym wykrywać oko wady wzroku. Nie ma zbyt dużych możliwości rozdzielczych, ale pozwala dość dobrze przybliżać zakres wielkości, w jakich oko nie działa tak, jak powinno. Podobnie jak zdecydowana większość badań, które wydają się banalnie proste, także badanie ostrości wzroku jest w praktyce bardziej skomplikowane. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie doświadczenie, aby właściwie interpretować odpowiedzi pacjenta, ale zanim w ogóle się jakiekolwiek uzyska, trzeba mieć pewność, że warunki do testu są idealne.

Ostrość wzroku

Powinna być sprawdzana podczas każdej wizyty u okulisty. Badanie polega na odczytaniu przez pacjenta z tablicy liter i na rozpoznaniu kształtów. Jeżeli osoba badana ma pełną ostrość widzenia powinna przeczytać 10 rzędów na 10 widocznych na tablicy. Po ocenie widzenia do dali ocenia się ostrość widzenia do bliży, za czym stoi zdolność czytania drobnego druku. W pewnym wieku – zwykle po 40 roku życia większość osób potrzebuje okularów do czytania (wada ta nazywana jest starczowzrocznością lub prezbiopią).

Kto może przeprowadzać badanie ostrości?

W praktyce badanie ostrości wzroku może przeprowadzić tylko specjalista. Mimo że w sieci dostępne są interaktywne testy bazujące na zasadach testu tablic Snellena, to wyniki z nimi osiągane są tak różne, że nie są to narzędzia godne zaufania, mimo że wydawałoby się, iż przygotowania e-tablicy z optotypami jest zadaniem wręcz śmiesznie prostym.

Co zrobić po badaniu?

To bardzo ważne pytanie, ponieważ podstawowe badanie tak naprawdę nie jest wystarczająco Badanie wzrokudokładne, aby precyzyjnie określić wielkość wady wzroku u danego pacjenta. Często po podstawowym teście trzeba wykonać dodatkowe badania, które pozwolą precyzyjnie dobrać okulary korekcyjne. Trzeba bowiem zawsze mieć na uwadze, że nie wystarczy tylko zgrubnie określić, jak duża jest wada wzroku u danego pacjenta, bo im dokładniejszy jest pomiar, tym bardziej precyzyjnie można dobrać okulary, a właśnie od zgodności zdolności skupiającej soczewek korekcyjnych z wielkością wady zależy poprawa widzenia.

Badanie ostrości wzroku jest proste i daje wiarygodne wyniki, jeśli prowadzi je osoba, która potrafi je przygotować i prawidłowo zinterpretować uzyskane odpowiedzi, co też nie jest proste we wszystkich przypadkach. A ponieważ od dokładności tego badania zależy wiele, nie warto ufać ani internetowym testom, ani wykonywanym po łebkach badaniom przy okazji różnych wizyt u lekarza ? w przypadku jakichkolwiek podejrzeń problemów z oczami, najlepiej od razu udać się do okulisty, optyka lub optometrysty.

Komputerowe badanie wzroku

Badanie ma na uwadze ocenę krzywizny rogówki i wady wzroku. Dzięki niemu można ocenić sprawność oka jako aparatu optycznego i dowiedzieć się jaką ma wadę. Niestety takie badanie nie zawsze pozwala na dobranie właściwych okularów.


Kontrole badanie ostrości wzroku

Powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku!