Witamy na stronie Zakładu Optycznego PLUTA
42 686 01 99    602 308 985    optyk19@op.pl

Lutowanie opraw


Lutowanie oprawek

Jest jedynym sposobem połączenia złamanej oprawy. Jest to dość kosztowna usługa, dlatego korzystają z niej przede wszystkim właściciele oprawek znanych marek, których cena katalogowa jest znaczna. Lutowanie metalowych opraw jest procesem wymagającym sporej wprawy i dużej ilości czasu, ponieważ konieczny jest demontaż szkieł. Przy okazji dokonuje się zawsze mycia w myjce ultradźwiękowej. jest jedynym sposobem połączenia złamanej oprawy. Jest to dość kosztowna usługa, dlatego korzystają z niej przede wszystkim właściciele oprawek znanych marek, których cena katalogowa jest znaczna. Lutowanie metalowych opraw jest procesem wymagającym sporej wprawy i dużej ilości czasu, ponieważ konieczny jest demontaż szkieł. Przy okazji dokonuje się zawsze mycia w myjce ultradźwiękowej.

Na czym polega proces lutowania?

Samo miejsce lutowania musi zostać dokładnie oczyszczone i przygotowane do nałożenia lutu, a po połączeniu zeszlifowane lub wypolerowane w zależności od konieczności. Może też pojawić się konieczność uzupełnienie powłoki lakierniczej, jeśli została ona uszkodzona, co dodatkowo wydłuża czas i podnosi koszt naprawy.

Oprawa lutowana a oprawa nowa

Lutowana oprawa jest niewiele słabsza niż nowa, a ponieważ zwykle lutuje się elementy nieobciążonenaprawa okularów w sposób bezpośredni, takie połączenie jest bardzo trwałe. Nie ujmuje ono także wartości estetycznych, dlatego jest to jedna z najczęściej stosowanych metod naprawy połamanych opraw. Alternatywą, ale tylko w przypadku niektórych oprawek okularowych, na przykład tych, które są wykonane z tytanu, jest spawanie. Sam przebieg operacji jest bardzo podobny, tyle że zamiast lutu używa się elektron i odpowiedniego napięcia.

Profesjonalne czyszczenie okularów przy lutowaniu

Ze względu na konieczność bardzo precyzyjnego nałożenia jak najcieńszej warstwy lutu, właściwie nie ma możliwości samodzielnego lutowania opraw. Dodatkową korzyścią ze zlecenia takiej naprawy profesjonalnemu optykowi jest dokładne wyczyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej. Dzięki temu usunięte zostają nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Z jednej strony jest to wymóg techniczny (zanieczyszczone powierzchnie nie dadzą się zalutować), a z drugiej zabieg estetyczny, ponieważ w trakcie eksploatacji w oprawkach gromadzą się spore ilości kurzu i innych drobnych pyłów, które pogarszają wygląd okularów, mogą zmniejszać żywotność elementów ruchomych i nie mogą zostać usunięte innymi metodami.