Witamy na stronie Zakładu Optycznego PLUTA
42 686 01 99    602 308 985    optyk19@op.pl

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko gadżet modowy

Okulary przeciwsłoneczne wracają co roku jako niezbędny gadżet modowy, jednak takie spojrzenie często prowadzi do nieporozumień. Należy bowiem pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne zawsze są okulary przeciwsłoneczne 2przede wszystkim dodatkiem funkcjonalnym ? liczą się przede wszystkim ich walory użytkowe, a dopiero w drugim rzędzie estetyczne.

Do zadań okularów słonecznych należy:

Okulary przeciwsłoneczne mają dwa zadania: zabezpieczyć oczy przed oddziaływaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego (UV), a po drugie zwiększyć komfort widzenia poprzez ograniczenie intensywności światła docierającego do siatkówki. Najtańsze, bazarowe okulary, realizują tylko ten drugi postulat, przez co stają się szczególnie groźne: większe przyciemnienie obrazu powoduje, że źrenica rozwiera się szerzej, a gdy okulary nie mają filtrów UV, wpada do oka jeszcze więcej szkodliwego promieniowania. Z drugiej strony, okulary, które zatrzymają promieniowanie UV w całym zakresie (zarówno UVA, jak i UVB), ale okulary przeciwsłonecznenie zwiększą komfortu widzenia, nadal będą przeciętnie praktyczne.

Z tych powodów okulary przeciwsłoneczne należy kupować tylko tam, gdzie sprzedawca gwarantuje, że filtr UV to coś więcej niż tylko naklejka na szkle.

Szkła odbijające promienie

Mówiąc najkrócej, jak się da: filtr UV musi odbijać zarówno promienie UVA i UVB w 100%, a przyciemnienie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb Także kolor, kształt czy materiał, z którego wykonane są oprawki stanowi kwestię indywidualnych upodobań ? nieco mniejsza dowolność obowiązywać powinna w wyborze koloru szkieł, ale umówmy się ? nie jest to na pewno rzecz najważniejsza.