Witamy na stronie Zakładu Optycznego PLUTA
42 686 01 99    602 308 985    optyk19@op.pl

Soczewki okularowe do pracy przy komputerze

Ochrona oczu przed komputerem

Praca przy komputerze obciąża oczy w sposób szczególny. Poza ?zwykłymi? czynnikami ryzyka okulary do komputerapojawiają się także specyficzne, przed którymi dobre okulary muszą chronić. Takimi czynnikami są refleksy, które pojawiają się nie tylko na monitorach, ale także na różnych drobiazgach, które zwykle są rozrzucone na biurku, a także niebieskie światło, które jest emitowane także przez nowoczesne monitory z podświetleniem LED, a które ze względu na swój nienaturalnych charakter dodatkowo męczy oczy.

Spora część soczewek okularowych do komputera, zwanych też soczewkami biurowymi, ponieważ równie dobrze sprawdzają się na wszystkich stanowiskach biurowych, to tzw soczewki pół- progresywne. Ponieważ jednak w przypadku soczewek biurowych pojęcie ?bliży? i ?dali? definiowane jest nieco inaczej (w kontekście obowiązków zawodowych), to w tego rodzaju okularach nie można prowadzić.

Czym różnią się soczewki do czytania od tych używanych do pracy przy komputerze?

Okulary do komputera z reguły powinny być nieco słabsze niż te do czytania. Najlepiej kiedy posiadają soczewki z powłoką antyrefleksyjną . Wprawdzie biurowe refleksy nie są groźne dla oczu, ale i tak w znacznym stopniu męczą wzrok, tym bardziej że oczy i tak są zmęczone przez ciągłe skupianie spojrzenia na nieodległych przedmiotach. Druga różnica, czyli filtry światła niebieskiego, które stanowi sporą część spektrum emitowanego przez monitory, również mają wpływ przede wszystkim na komfort. Większość nowoczesnych matryc działa przy dość niskich, zimnych temperaturach barwowych, a nie zawsze można je z różnych względów podnieść. W takiej sytuacji filtry światła niebieskiego subiektywnie ?podgrzewają? obraz, czyniąc go nieco bardziej naturalnym. Efekt ten może być mniej lub bardziej wyraźny, natomiast celem takiego zabiegu jest zmniejszenie zmęczenia oczu.

Zadbaj o swój wzrok!

Soczewki okularowe do pracy przy komputerze są polecane tak naprawdę wszystkim, którzy pracują w biurach, a szerzej ? również w innych pomieszczeniach. Pod względem głównych problemów praca we wnętrzach zawsze wygląda tak samo: refleksy i nienaturalne światło to podstawowe kłopoty, z którymi trzeba się zmierzyć.

Światło niebieskie otacza nas z każdej strony

Niemal każdy sprzęt elektroniczny – tablety, smartfony, laptopy, telewizory LCD i LED emituje światło niebieskie. Po mimo, że światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym – jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania, jego nadmierna ekspozycja może powodować zmęczenie i nadwyrężenie oczu, a nawet bezsenność.

Soczewki ze specjalną powłoką antyrefleksyjną ,,BLUE”

Zapobiegają zmęczeniu i nadwyrężeniu oczu, a także bezsenności poprzez neutralizowanie niebieskiego światła, emitowanego przez cyfrowe ekrany. Ograniczają powstawanie refleksów świetlnych, zwiększają kontrast widzenia, przy czym jest ono bardziej komfortowe i zrelaksowane.

Powłoka AR

Główne zadanie jakie mają na celu powłoki AR to eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków), które powstają na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Jak zakłada fizyka, światło przechodzące przez ośrodki o różnych współczynnikach załamania – tutaj przez powietrze i materiał soczewki – odbija się jedynie częściowo. Tak powstają właśnie refleksy świetlne, czyli odblaski. Ze względu na to, że mamy do czynienia z dwiema powierzchniami soczewki – wewnętrzną i zewnętrzną, zjawisko to podwaja się.

Wady soczewek bez powłoki AR, mimo zachowania parametrów korekcji wady wzroku:

    • brak komfortu dobrego widzenia
    • przez obniżenie transmisji światła od 8 do 15% tracą na przejrzystości
    • mniejszy kontrast widzenia

 


Eliminowanie odblasków

Na obu powierzchniach soczewki mogą powstać złudne obrazy np. mgiełki, a w przypadku osób pracujących przy komputerze odbicie własnego oka na wewnętrznej powierzchni soczewki oraz odbicie ekranu na zewnętrznej. Rezultatem tego jest szybkie zmęczenie oczu, ponieważ nasz mózg zniweluje te zakłócenia, ale dzieje się to kosztem wzmożonego wysiłku układu wzrokowego.

 


Odporność na zabrudzenia

Jedyną wadą powłoki AR jest to, że przez jej wysoką przejrzystość widoczna jest na niej każda odrobina kurzu. Jednak mimo to, błędne było by stwierdzenie, że te soczewki szybciej się brudzą od innych. Aby utrzymać soczewki w czystości producenci łączą powłokę AR z powłokami hydrofobowymi (odpychają cząsteczki wody) oraz lipofobowymi (odpychają cząsteczki tłuszczu).

 


Najlepszy efekt

Najlepszym ,,efektem zdrowotnym? jest połączenie powłoki antyrefleksyjnej (AR) z powłoką antyelektrostatyczną (EMI). Powłoka ta rekomendowana jest przez lekarzy okulistów do pracy przy komputerze, w szczególności dla alergików. Zapobiega gromadzeniu się wokół oczu cząstek kurzu (nośników alergenów) i ochrania przed przyleganiem ich do soczewki. Dzięki temu soczewka jest efektywna podczas długotrwałej pracy, ponieważ przeciwdziała nadmiernemu wysychaniu filmu łzowego.