Witamy na stronie Zakładu Optycznego PLUTA
42 686 01 99    602 308 985    optyk19@op.pl

Soczewki okularowe

Jak działają soczewki okularowe?

Soczewki okularowe pozwalają korygować najróżniejsze wady wzroku, aby jednak mogły działać skutecznie oraz zapewniały odpowiedni komfort użytkowania, muszą być wykonane z olbrzymią starannością. Obecnie wykonuje się je ze szkła lub poliwęglanów, ale niezależnie od materiału ważne są te same cechy. Przede wszystkim soczewki nie mogą zniekształcać obrazu, a to potencjalnie spory problem, bo w poszczególnych punktach mogłyby powstawać różne wady uniemożliwiające korzystanie z soczewek, a na pewni poważnie obniżające wygodę noszonych okularów.

Soczewki powinny być idealne gładkiesoczewki okularowe

Najnowsza technologia, komputerowe projektowanie i bardzo precyzyjne urządzenia obrabiające soczewki pozwalają zachować idealnie gładką powierzchnię, a dobry projekt sprawia, że szkła zapewniają optymalne możliwości optyczne. Choć w produkcji soczewek wykorzystuje się dość proste zjawiska fizyczne, walka z potencjalnie uciążliwymi wadami soczewek jest trudna i wymaga nie tylko doskonałej klasy sprzętu, ale również wykwalifikowanych techników, którzy będą w stanie zrealizować dosyć skomplikowane pod względem technicznym projekty.

Dobrze dobrane soczewki

Dobre soczewki okularowe cechują się maksymalną odpornością, doskonałą przejrzystością, minimalnymi, zwykle niezauważalnymi wadami optycznymi i maksymalną lekkością, co przekłada się na wygodę ich używania. W praktyce możliwości jest sporo, dlatego dobór soczewek okularowych jest sprawą indywidualną i nie ogranicza się bynajmniej do określenia konkretnych wartości ogniskowej, bo to nie wystarczy, aby okulary były w pełni funkcjonalne.

Soczewki okularowe przeznaczone są do korygowania wad wzroku:

  • krótkowzroczności
  • nadwzroczności
  • astygmatyzmu
  • presbyopi

Soczewki możemy podzielić według danych kryteriów:

Materiału z jakiego są wykonane:

  • soczewki mineralne (tradycyjne z minerału kwarcowego)
  • soczewki organiczne ( z polimetakrylanu, poliwęglanu, trivex lub innych tworzyw)

Konstrukcji:

  • soczewki jednoogniskowe
  • soczewki dwuogniskowe
  • soczewki progresywne

Posiadamy najnowocześniejszy automat szlifierski, który umożliwia nam precyzyjną obróbkę soczewek.