Witamy na stronie Zakładu Optycznego PLUTA
42 686 01 99    602 308 985    optyk19@op.pl

Soczewki polaryzacyjne

Soczewki polaryzacyjne to zastosowania na co dzień.

Co to jest polaryzacja?

Polaryzacja jest zjawiskiem fizycznym polegającym na wyciszeniu fal biegnących w różnych soczewki polaryzacyjne zdj 2kierunkach. W przypadku promieni świetlnych oznacza to stworzenie bariery, przez którą będą mogły przejść wyłącznie równolegle biegnące promienie świetlne. Dlaczego to ma tak duże znaczenie? Dlatego, że światło niespolaryzowane cechuje się wysoką zmiennością intensywności, co obserwowane jest jako rozbłyski, refleksy. Każde odbicie światła od fali jeziora, szyby samochodu czy nawet szklanki z herbatą jest w istocie powstaniem punktowego źródła światła niespolaryzowanego, a więc rozchodzącego się w wielu kierunkach. Każdy już sprawdził na sobie, że refleksy, jeśli są silne, mogą oślepiać, a nawet te słabe powodują dość szybkie zmęczenie oczu.

Jak działają soczewki polaryzacyjne?

Soczewki polaryzacyjne są pokryte specjalnymi filtrami, których cząsteczki ułożone są tak, aby przepuszczały wyłącznie fale świetlne biegnące w jednym, ściśle określonym kierunku. Filtry polaryzacyjne stosowane w okularach najczęściej mają charakter nieorganiczny, nie zużywają się (polaryzacja jest zjawiskiem fizycznym, w jej czasie nie dochodzi do żadnych zmian chemicznych) i są na tyle trwałe, że przy normalnej konserwacji okularów wytrzymują na szkle bardzo długie lata.

Kiedy należy stosować soczewki polaryzacyjne?

Soczewki polaryzacyjne można stosować zawsze, ponieważ w każdej sytuacji warto dbać o komfort narządów wzroku. Są jednak takie przypadki, okulary ze szkłami polaryzacyjnymi są bardzo silnie zalecane. Poleca się ich wybór między innymi, kierowcom, wędkarzom, rybakom czy marynarzom, a także osobom uprawiającym ? zawodowo lub amatorsko ? dowolne dyscypliny sportów na świeżym powietrzu.