Witamy na stronie Zakładu Optycznego PLUTA
42 686 01 99    602 308 985    optyk19@op.pl

Soczewki przeciwsłoneczne

Zabezpiecz się przed szkodliwym promieniowaniem

Światło słoneczne, choć powszechnie uznawane za najzdrowsze dla oczu, bywa groźne. okulary przeciwsłoneczneNajkorzystniejsze jest bowiem jeśli chodzi o barwę czy raczej temperaturę widmową (barwową), natomiast już samo spektrum promieniowania dalekie jest od ideału, a to przede wszystkim ze względu na obecność w widmie słonecznym promieniowania ultrafioletowego. Problemem jest też często zbyt duże natężenie oświetlenia. Przede wszystkim przed tymi dwoma czynnikami mają chronić dobre soczewki okularów przeciwsłonecznych.

Przyciemnianie soczewek

Za obniżenie intensywności światła docierającego do oczu odpowiada przyciemnienie soczewek. W zależności od koloru (najpopularniejsze są okulary przeciwsłoneczne z soczewkami czarnymi, ale możliwości jest więcej) różna jest skuteczność odcinania poszczególnych pasm światła widzialnego, natomiast duże znaczenie ma ilość użytego pigmentu ? im jest go więcej, tym mniej światła dociera do źrenicy. Częściowo intensywność światła można zmniejszyć dzięki soczewkom polaryzacyjnym, choć ich podstawowym zadaniem jest eliminacja odbłysków.

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem

Jeśli zaś chodzi o filtry UV, które chronią przed mutagennym promieniowaniem ultrafioletowym, to są tookulary słoneczne specjalne substancje, którymi pokrywa się soczewki, a które rozpraszają lub odbijają szkodliwe pasma widma światła słonecznego. Co ważne, okulary przeciwsłoneczne, aby skutecznie chroniły przed promieniowaniem UV, muszą zasłaniać oczy z każdej strony, a więc również z dołu i z boków. W przypadku okularów korekcyjnych jest to mało istotne, ponieważ wzrok kieruje się zawsze przed siebie, natomiast okulary przeciwsłoneczne zwykle są od korekcyjnych większe właśnie ze względu na konieczność osłonięcia oczu z każdej strony.

Dobry wybór soczewek – doskonały wzrok w przyszłości

Wybór dobrych okularów przeciwsłonecznych z soczewkami wysokiej jakości gwarantuje maksymalny komfort i pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, dzięki czemu można dłużej cieszyć się doskonałym wzrokiem i zmniejszyć ryzyko chorób wynikających ze zużycia tkanek.